MIT: Wysterylizowane psy i koty częściej chorują.
FAKTY: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje spada u kotów i psów o 90%. Sukom nie zagraża ropomacicze, zmniejsza się ryzyko powstania guzów nowotworowych w obrębie sutek.
MIT: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.
FAKTY: Nie istnieją medyczne dowody na poparcie tego rozpowszechnionego fałszywego mniemania. W rzeczywistości psy i koty,które poddano sterylizacji są często mniej kapryśne, mniej zaczepne i generalnie zdrowsze.
MIT: Osobowość psa lub kota zmieni się na gorsze po sterylizacji.
FAKTY: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi, wiążą się silniej ze swoimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków jak na przykład wdawanie się w bójki i znaczenie moczem. U suk nie występują ciąże urojone.
MIT: Moje kociaki / szczeniaki są takie rozkoszne - łatwo znajdzie się dla nich dom.
FAKTY: Smutna prawda jest taka, że chociaż małe zwierzaki są urocze, to nie starcza dla nich domów. Siedem z każdych dziesięciu psów / kotów trafia do schroniska. Połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów / kotów umiera w schroniskach, laboratoriach, na ulicy.
MIT: Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinniśmy ingerować w kolej procesów naturalnych.
FAKTY: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym zabijamy miliony z nich każdego roku -to właśnie jest nienaturalne! Sterylizacja jest rozwiązaniem humanitarnym.
MIT: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.
FAKTY: Zabiegi te są bezpieczne i przeprowadzane przez weterynarzy rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje już po kilku dniach.